Sıkça Sorulanlar: Sertifika Almak için Sorulan Sorular

1) Tahribatsız Muayene eğitimine katıldım ve akabinde yapılan vasıflandırma sınavında başarılı oldum. Şimdi ne yapmalıyım?

Sınavda başarılı olanların adreslerine sınav sonuçlarının ilanından yaklaşık bir ay sonra “SINAV BAŞARI BELGESİ” gönderilir. Ankara’daki bir işyerinde çalışıyorsanız bu belgeyi elden almanızı tercih ederiz.

2) Sertifikamı nasıl alabilirim?

Eğitimi takiben yapılan vasıflandırma sınavını başarıyla geçip “Sınav Başarı Belgesi” alanlar, EN ISO 9712 (2012) 'de belirtilen tecrübe süresini tamamladıkları takdirde Sertifika Başvuru Formu'nu doldurup ODTÜ-PSM ‘ye başvurabilirler.

3) Sertifikaya başvurabilmek için gereken tecrübe süreleri hangi metot için ne kadardır?

EN ISO 9712 (2012) standardına göre asgari tecrübe süreleri aşağıdaki tabloda verilmektedir. Tecrübe süreleri vasıflandırma sınavı öncesinde veya sonrasında tamamlanabilir. Ancak herhangi bir sınava girebilmek için EN AZ BİR AYLIK tecrübe şartı vardır.

TM Metodu

Asgari Tecrübe Süresi (Ay)

RT, UT

3

9

MT, PT, VT

1

3

Doğrudan 2. seviye kursuna katılındığında veya 1. ve 2. seviye eğitimin birlikte olduğu durumlarda (PT, MT ve VT metotları için) sertifika başvurusu vasıflandırma sınavından itibaren RT ve UT için en erken 9 ay, MT, PT ve VT için en erken 3 ay sonra yapılabilir.

Sertifika başvuru formunda deklere ettiğiniz tecrübe süreleri formda belirtildiği şekilde “İşveren Yetkilisi” tarafından imzalanarak onaylanmalıdır.

ÖNEMLİ HATIRLATMA: Sertifika başvurusu sınav tarihinden itibaren EN GEÇ 2 YIL içinde yapılmalıdır. Bu yapılmadığı takdirde sınavın tekrar edilmesi zorunludur.

4) Sertifika ücreti nedir? Ücreti hangi hesaba yatırmam gerekir?

Sertifika ücreti her bir metot ve seviye için 150 TL + %18 KDV'dir. Sertifika ücretini sınav ücreti ile birlikte yatıranların ödeme yapmalarına gerek yoktur.

Sertifika bedeli ODTÜ Teknokent Yönetim A.Ş.’nin T. İş Bankası ODTÜ Şubesi TR320006400000142290567374 IBAN no’lu hesabına yatırılacaktır.

5) Sertifika başvuru formunu doldurduktan sonra nereye göndereceğim?

Formunuzu kontrol amacıyla bdoyum@metu.edu.tr adresine taratıp gönderiniz. Daha sonra aslını posta ile aşağıdaki adrese gönderiniz.

Prof. Dr. Bülent Doyum

Makina Müh. Bölümü A-Blok No 207