Hakkımızda >> Genel Bilgi

Birincil sekmeler

1988 yılından beri 30 yıldır devam eden faaliyetleri ile süreklilik arzeden, önemli bilgi ve tecrübe birikimine sahip Merkezimizde Personel Belgelendirme (EN ISO 17024) ve Deney Laboratuvarı (EN ISO 17025) TÜRKAK akreditasyonları kapsamında kaynak teknolojisi ve tahribatsız muayene alanlarında eğitim, belgelendirme ve test faaliyetleri gerçekleştirilmekte; sanayinin sorunlarının çözülmesi için danışmanlık ve hasar analizi hizmeti verilmekte; yüksek lisans ve doktora seviyesinde öncü araştırmalar yapılmaktadır. Yönetmeliği 1991 yılında Resmi Gazetede yayınlanan bu Merkez, ülkemizde üniversiteler bünyesinde kurulan ilk merkezlerden biridir.

TARİHÇE
ODTÜ Kaynak Teknolojisi ve Tahribatsız Muayene Araştırma/Uygulama Merkezi, Türk ve Alman hükümetlerinin desteklediği uluslararası bir proje (1988-1996) çerçevesinde kurulmuştur. Merkezin kuruluşunda ve personelinin yetiştirilmesinde Alman Federal Malzeme Araştırma ve Test Enstitüsü (BAM-Berlin), Alman Tahribatsız Muayene Cemiyeti (DGZfP) ve Alman Kaynak Enstitüsü (SLV-Münih) ile işbirliği yapılmıştır. Merkezin çekirdek kadrosunun yetiştirilmesi için 1989-1993 yılları arasında ağırlıklı olarak ODTÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümünden öğretim üyesi ve araştırma görevlileri 2-3 er yıllık sürelerle Almanya’ya gönderilerek kaynak mühendisliği veya 3. seviye tahribatsız muayene eğitimlerini ve belgelerini almışlar; ayrıca, yüksek lisans ve doktora tez çalışmalarını gerçekleştirmişlerdir. Başlangıçta ağırlıklı olarak Alman uzmanlarca verilen ülkemizdeki eğitimler, günümüzde Merkezin uzman personeli tarafından sanayiden uzmanların da katkısı ile verilmektedir.

1991 yılında Resmi Gazete ‘de yayınlanan yönetmeliği ile ODTÜ Rektörlüğüne bağlı olarak resmen kurulan bu Merkez, aşağıda belirtilen faaliyetleri yürütmektedir:
1.      Eğitim,
2.      Personel belgelendirme,
3.      Teknik danışmanlık ve testler,
4.      Temel ve uygulamalı araştırma projeleri.

Merkezimiz, Uluslararası Kaynak Enstitüsünün (IIW) tam üyesidir; Amerikan Kaynak Cemiyetinin (AWS) “Educational Institution” ve Amerikan Tahribatsız Muayene Cemiyeti (ASNT) ‘nin “Corporate Partner” üyesidir.

Kuruluşundan bu yana kesintisiz faaliyet gösteren ve alanında öncülük yaparak bir ekol haline gelen bu Merkez, uluslararası kaynak mühendislerini, kaynakçıları, seviye 1 ve seviye 2 tahribatsız muayene uzmanlarını yetiştirerek sanayimize önemli katkılar yapmaktadır. Belgelendirilen kaynakçı sayısı 5,000’e, eğitim verilen IWE uluslararası kaynak mühendisi sayısı 1,700’e, tahribatsız muayene uzmanı sayısı 2,900’e yaklaşmıştır.

AYRINTILI BİLGİ DOSYASI için tıklayınız...